Saffet Erdem kimdir?

Henüz 10 yaşında iken düştü göç yollarına… 40 yıldır Balkanlar söz konusu olduğunda gecesini gündüzüne katan bir mücadele adamı, Türkiye’de başarılı işleriyle adından söz ettiren bir işadamı ve GAMAS Mobilyacılar Sitesisinde çalışmalarını sürdüren değerli bir üyemiz Saffet Erdem… Söyleyecek sözü, paylaşacak tecrübesi ve gençlere iş adamlığı ve ticaret konusunda örnek olacak çok önemli tespitleri var.
Saffet Erdem kimdir?
1956 yılında Sancak Bölgesi’nin Rozaje şehrinde yer alan Klanac köyünde dünyaya geldim. İlkokul 3. sınıfı bitirdiğimde, 1966 yılında ailece serbest göçmen olarak Türkiye’ye, Gaziosmanpaşa’nın Küçükköy bölgesine göç ettik. O yıllarda her tarafın boş arazi olduğu, yolların bile olmadığı Hürriyet mahallesi’ne yerleştik.
Dedem Kasım (Muriç) Erdem’in reisliğinde 24 kişilik bir aile olarak; 300 dönümden fazla verimli araziyi ve 600-700 dönüm orman arazisini geride bırakarak geldiğimiz Türkiye’de kısa bir süre kiracılık yaşadık. Sonrasında 300 metrekare bir arsa aldık, uzun dönem taksitlerini ödedik ve arsanın ortasına küçük bir ev yaptık.
Ben dilden dolayı bir sene geriden okula başladım ve 3. sınıfı yeniden okudum. İlkokulu Ülkü İlkokulu’nda bitirip ortaokul ve lise 2’ye kadar Vefa Poyraz Lisesi’nde devam ettim. Lise son sınıfı Eyüp Lisesi’nde okuyup oradan mezun oldum. 1980 öncesi yaşanan sağ sol ve öğrenci olaylarının büyük bir bölümüne yaş itibariyle şahit oldum. Liseden sonra Priştine Üniversitesi Felsefe Bölümü’nü okudum.
14 Ocak 1979’da bir Batı Alman firmasıyla Moskova’ya gittik. Olimpiyatlar için hazırlanan Sheremetyevo 2 Havaalanı’nda 16 ay çalıştık. Sonrasında Türkiye’ye döndüm, askerlik görevimi tamamladım. Ardından Tirali Şirketler Grubu’nda üst düzey yöneticilik yaptım. 1985 yılında ortaklarımla birlikte Form Akustik Montaj Şirketi’ni kurduk. Türkiye’de bu sektörde Alçıpanı ilk başlatan firmayız. Almanya’daki tecrübelerimizin çok büyük faydasını gördük. Yurt içinde ve yurt dışında sayısız büyük projede başarıyla görev yaptık. Ben artık emekliyim ama kurucusu ve ortağı olduğum şirkette hala çalışıyorum.
1984 yılında evlendim. İki oğlum, bir kızım var. Şu anda kızım evli, Ecem ve Cemre adında iki de toruncuğum var. Kızım Esma ve oğlum Enis iç mimardır.

-Sizin gerek başkanı olduğunuz derneklerde gerekse iş hayatınızda yaptığınız başarılı çalışmaları ve yenilikleri biliyoruz .Bundan yola çıkarak GAMAS için de yapılabilecek yenilikler ile ilgili düşünceleriniz nelerdir ?
Gamas ‘ı kuranları öncelikle rahmet ve minnetle anmamız gerekir . Bize İstanbul’un en büyük mobilyacılar sitesi olabilecek konumda hem imalat hem de showroom olarak kullanılabilen ulaşım , otopark sorunu olmayan dükkanlar yaptılar , ferah bir iş alanı oluşturdular . İlk kurulduğunda sitemize olumsuz gözle bakanlar bile şimdi bu güzellik karşısında şapka çıkarmak durumunda kaldılar . Sitemiz son 3-4 yılda da büyük ivme kazandı , artık diğer büyük mobilya siteleri ile yarışacak kadar üretim ve satış yapabilecek firmalar ile dolu hale geldi . Fakat halen yapılması gereken işler ve üretilmesi gereken projeler var . Sitemiz mobilya üzerine çalışıyor bu alanda eğitim veren üniversiter ile ortak projeler üretilmeli . İç mimarlara yönelik eğitim ve dizayner projeleri yapılmalı . Yenilikçi ve çağı yakalayan mobilyalar üretilmeli . Dünya çapında ismi duyulan aranılan bir mobilya üretim ve satış merkezi haline gelmeli . Hali hazırdaki yönetim kurulu başkanımız Cevat SARIKARTAL bu konuda bir takım sosyal projeler yaptı , bu projeler ve çalışmalar sitemizin itibarı için çok faydalı oldu , sitemiz kurumsal bir kimlik kazandı , kendisine teşekkür ederiz . Bu çalışmaların daha kapsamlı ve geniş perspektifte devamı sitemiz esnafının yararına olacaktır diye düşünüyorum .

-GAMAS esnafına markalaşma yolunda yapılması gerekenler konusunda ne tavsiye edersiniz ?
Markalaşmak için öncelikle konusunda uzman olmak , araştırma , inceleme yapmak ve bunların sonucunda edinilen bilgi ve tecrübe doğrultusunda işini geliştirmek gerekir . Ancak bundan daha da önemli ve elzem olan ahlaklı tüccar olmaktır . Hem müşteri ilişkilerinde hemde tüccarların birbirlriyle olan ilişkilerinde ahlak en önemli unsurdur . İnsanlar sizi öncelikle iş ahlakınıza bakarak değerlendirir . Bu dünyanın her yerinde geçerli bir kuraldır .
Markalaşmak ve dünya çapında üretim ve ticaret yapabilmek için öncelik AR-GE çalışmalarına önem verilmeli . Bu konuda marka olmuş firmaların ürünleri ve üretim ve çalışmaları incelenmeli . Bu araştırmalar doğrultusunda kaliteyi ön planda tutarak çalışmalar sürdürülmelidir .
Markalaşmak birazda kurallara uymak kaliteyi standart hale getirmektir .

-GAMAS’ın en bilinen mobilyacılar sitesi olması için sizce neler yapılabilir ?
Bu konuda en etkili yol reklamdır . Televizyon , radyo ve özellikle sosyal medya üzerinden reklamlar yapılmalı . İstanbul ‘ da yapılan mobilya fuarlarının bir örneği sitemizde yapılmalı . Reklam insanlara ulaşmanın en kolay yolu .Bu alanı kullanmadan kendimizi tanıtamayız . TV , radyo ve sosyal medyada faal bir reklam çalışması yürütülmesi insanların aklında kalıcı olmamızı sağlayacak ve bu şekilde sitemiz daha fazla canlılık kazanacak , tüm esnafımızın ve sitenin yararına olacaktır .
Derken ; Kalbi hep insanlı için çarpan , yüzü beyaza ve maviye dönük , ruhunda kırmızı – beyaz coşkusu olan bir güzel insan gururumuz olmaya devam ediyor . Teşekkürler SAFFET ERDEM .