Furex Röportaj

GAMAS MOBİLYACILAR ÇARŞISINDA; GÜNEŞİ VE MELTEMİ HİSSEDECEKSİNİZ.
Kısa adı GAMAS olan Gaziosmanpaşa Mobilyacılar Çarşısı bugünlerde büyük değişim yaşıyor. Göreve geldiği günden bugüne çizdiği vizyonu taşıyan Ynt. Krl. Bşk. Cevat Sarıkartal önderliğinde sürdürülen çalışmalarla, İstanbul yeni bir Açıkhava mağazasına kavuşuyor.
Sitenin geçirdiği bu değişimi GAMAS Ynt. Krl. Bşk. Cevat Sarıkartal ile sizler için görüştük.
GAMAS MOBİLYACILAR ÇARŞISI’NIN BUGÜNKÜ KONUMUNU OKUYUCULARIMIZ İÇİN KISACA TANITIR MISINIZ?
Lokasyon olarak, İstanbul’un yeni gözde ilçelerinde Sultangazi sınırları içinde bulunuyoruz.Çevreyolu ve yeni yapılacak hava yolu ile yerleşimi gözde olan, şehrin yeni merkezinde konumlanmış bir mobilyacılar sitesi olarak faaliyetlerimiz devam ediyor. GAMAS Mobilyacılar Sitesi sınırları içinde 270 adet işletme bulunmaktadır. Ancak, çoğul mülk sahipleri birkaç dükkanı aynı çatı altında işlettikleri için firma sayısı bazında 150 firmanın bünyemizde faaliyetlerine devam ettiğini belirtebilirim. Sınırlarımız dahilindeki firmalar ağırlıklı olarak imalat üzerine çalışıyor. Ancak firmalarımızın bu işletme mantığı da yavaş yavaş değişmeye başladı. Ev dekorasyonuna yönelik mağazalar sitemizle ilgilenmeye başladı, buradaki işletmelerin de mağazalaşma çalışmalarını sürdürdüğünü belirtebilirim. Bizim de arzumuz, buranın bir açıkhava çarşısına dönüşmesidir. Bu sayede hem halkımızı daha geniş çaplı ürün yelpazesiyle buluşturabileceğiz, hem de GAMAS’ı daha değerli bir hale getirebileceğiz. Yönetim olarak da, son birbuçuk senedir mağazalaşmayı teşvik eden faaliyetlerimiz devam ediyor. GAMAS’a şu an için dışarıdan büyük firmaların yoğun ilgisi var ve bu ilginin asıl bundan sonra artacağına inanıyorum.
BU DEĞERLENMEDE SANIRIM DEVLETİN YAPTIĞI HAVAALANI VE 3. KÖPRÜ GİBİ YENİ YATIRIMLARIN DA PAYI VAR.
Doğru söylüyorsunuz, lokasyon olarak İstanbul’un yeni ve eski yerleşim birimlerinin kavşağındayız . Ayrıca sitemizin sokakları da bize aittir. Bu bakımdan işletmelerin arsa payı yüksektir. Bizi çekici yapan unsurlardan biride budur, tamamını blok halinde satabiliriz. Diğer siteler gibi değiliz, bu durum da bize artı değer kazandırıyor.
ŞİMDİYE KADAR BURANIN BİLİNİLİRLİĞİ AVİZECİLERİYLE ÖNE ÇIKIYORDU. SİZ, BU ALGIYI DEĞİŞTİRMEK İÇİN ÇABALIYORSUNUZ.
Halkımız tarafından bir çarşı olarak tanınmayı istiyoruz. Dekorasyon, mobilya ve aydınlatma ürünlerinin satıldığı bir açıkhava çarşısı olarak kendimizi tanıtmak istiyoruz. Bu yönde çabalarımız durmaksızın devam ediyor. Çünkü sitemize büyük ilgi var, satış alanı olarak büyük talep alıyoruz ve bu talepleri, çarşı konumuna hizmet edebilecek firmalar bazında onaylıyoruz. Burası için tasarladığımız aydınlatma, mobilya ve dekorasyon mağazalarının haricindeki başka işler yapan firmalara onay vermiyoruz. “Ben soğuk hava deposu kuracağım” diyen, “ben çorap imalathanesi kuracağım” diyen işletme sahiplerine sıcak bakmıyoruz. Bu bağlamda site içerisinde özgürleşmeyi, sadeleşmeyi planlıyoruz.
BU DURUMU, HALİHAZIRDA BURADA İŞ YAPAN İŞLETMELER NASIL KARŞILIYOR?
Bizim yönetime seçilme nedenlerimizden bir de budur. Bizden önce site oldukça kötü kullanılmıştı. Dükkanlar depo yapılmıştı, işletmeler sokaklarda çalışıyordu. Hurdacılar sitesi görünümündeki bu değerli siteyi öncelikle bu işgallerden kurtarmayı planladık. Bunda yüzde seksen başarılıyız diyebilirim ama bu çalışmalarımız devam ediyor. Bu konuda ısrarcı ve kararlıyız. Bu çalışmalarımız sonucu sitemize gösterilen ilgi de artmaya başladı. Ayrıca, yine bu çabalarımız sonucunda bizim sitemiz daha canlı, diri ve hayatla iç içe bir hal almaya da başladı. Kendini salmış, tembel görünümünden sıyrılıp daha aktif bir hal almaya başladı. Peşinden sosyal sorumluluk projeleri üstlenmeye de başladı. Örneğin, ilçemizin ilk resim sergisi salonunu yönetim binamızda halkımızın ziyaretine açtık. Bu sergi salonumuzda fotoğraf sergileri, hat sergileri, resim sergileri gibi organizasyonlar düzenleyip bunu yakın çevremizde yaşayan halkımızın ilgisine sunmayı başardık. Hayatın tek boyutlu olmadığının farkında olan, kültürel aktiviteleri olan, hayata katılan bir site olmaya başladık.
SOSYAL SORUMLULUK ÇALIŞMALARINIZ, YAPTIĞINIZ İŞE DE BİR RUH KAZANDIRIYOR…
Yaptığımız bu çalışmalar, hayatın farklı boyutlarını da bize hatırlatıyor. Ayrıca GAMAS, bulunduğu çevreden besleniyor, bir de kendi çevresine aktarması gerekenler var. Ekonomik olarak belki çevresine bir şeyler aktarıyor. İstihdam, alış-veriş vs konularda muhakkak ki çevresine bir katkı sağlıyor. Ama biz istiyoruz ki kültürel boyutta da bu çevreye bir katkı sağlayabilsin. Burada da, yaptığımız sanat etkinlikleri ön plana çıkıyor.
BU GÖREVE GELDİĞİNİZ ZAMANKİ HEYECANI HALA TAŞIYOR MUSUNUZ?
Yaptığınız işin bir amacı varsa heyecan duyarsınız. Siz bir şeyler tasarlamışsınız ve bu tasarladıklarınız da yavaş yavaş hedefine gidiyorsa manevi tatları en büyüğünü tadıyorsunuz demektir.
İLK BAŞTA, BURADAKİ HEDEFLERİNİZ İÇİN BİR SÜRE BELİRLEDİNİZ Mİ?
Hedefler için bir süre biçmedik. Çünkü, buradaki yapacağımız işlerin bir önceliği vardı. İlk önce siteyi işgallerden kurtarmak, sonrasında siteye bir vizyon sağlamak, sonrasında bu sitenin halk üzerindeki algısını nasıl yeniden oluşturabiliriz gibi konuların planlarını yaptık. Sektörel ve ulusal basına çok önem veriyoruz. Bir sonraki adımda ise GAMAS’ı bir Açıkhava mağazasına çevirmek istiyoruz. Son zamanlarda AVM’ler oldukça yaygınlaştı. Buna karşılık biz de, sokak mağazacılığının önemini biliyoruz. Bizim çarşımıza geldiğiniz zaman güneşi, rüzgarı hissedeceksiniz. Esnaf size bir çay ikram edecek, 5 liranız yok diye elinizdeki ürün sizden geri alınmayacak. Mekanik yapıdan çıkarak daha samimi bir yapıyla karşılaşacaksınız. Zaten yeteri kadar ruhsuz bir dünyada yaşıyoruz, bu durumu mevcut düzende daha da ileri taşımanın bir anlamı yok. İnsanların, yaşam alanlarına değer katacağına inandıkları malzemeleri, sizi güleryüzle karşılayacak bir ortamda bulabilmelerini istiyoruz. Yaptığımız çalışmalar, diğer bir boyutuyla da bu isteğimizin şartlarını oluşturuyor.
Yapmak istediğimiz tarzda kurgulanmış ve hali hazırda çalışan siteler 1 kalem mal satıyorlarsa biz 3 kalem mal satalım istiyoruz, bunu başarabilecek Ar-Ge’ye sahibiz. Avize, yatak, koltuk takımı… insanlar bugün bile buraya geldiklerinde her istediklerine ulaşabiliyorlar. Ekonomik – kaliteli ve çeşitli ürün bulabiliyorlar. Tasarım yaptırabiliyorlar.
BURAYI CAZİP KILACAK ÇALIŞMALAR DA YAPIYOR MUSUNUZ?
Bu yönde çalışmalarımız var. İdari binamızın, onu dışarıdan bakıldığında fark edilebilir kılacak bir şekilde, görüntüsünü değiştireceğiz. Sitede güvenle alışveriş yapılabilmesi için, mevcut kamera sistemimize yüzde ikiyüz katkı sağladık. Sitenin dışarıdan da görülebilmesi için etrafına ondört adet tabela astık. Kısaca, bu tür ufak değişikliklerin de katkı sağlayacağını bilerek, vizyonumuz doğrultusunda çalışmaya devam ediyoruz. İlkbahar aylarında yollarının asfalt bakımını, ağaçlarının bakımını yaptıracağız.
SON OLARAK NELER EKLEMEK İSTERSİNİZ?

Burası, kısa sürede büyük pirim yapacak ve çarşıya dönüşecek bir yer. Yatırımcılar burayı göz ardı etmesinler, bu sitemizin avantajlarını iyice tahlil ederek bize yaklaşım göstersinler. Kısa bir süre sonra burada birçok koşul değişecek, şu an atak halindeyiz. İstanbul’un merkezinde tem otoyoluna 200 mt uzakta, park sorunu olmayan huzurlu ve keyifli bir alışveriş için müşterilerimizi ve yatırım için girişimcileri çarşımıza bekliyoruz.